10ربات برتر جهان!

مجله معتبر New Scientist ده ربات برتر جهان را از دید این مجله اعلام کرد. در ادامه، این لیست را با شرح کوتاهی از آن‌ها می‌توان دید.

 

10- ربات Qrio، رقصنده دوپا

10

این ربات کوچک و کنجکاو با ۵۵ سانتی متر قد محصول شرکت سونی است. این ربات انسان نما، بیشتر بخاطر هدایت ارکستر سمفونی توکیو با سمفونی از بتهون مشهور است و بعد از آن بخاطر ناوبری و اسکیت و رقص‌هایش.

 

9- ربات خانگی Roomba و roomba

9

دانشگاه فنی ماساچوست سرانجام با ربات جاروبرقی Roomba و Scooba، ربات‌های خانگی را به تولید انبوه رساند. این ربات کوچک و ارزان با قیمت کمتر از ۲۰۰ دلار.

 

8- ربات خودتکرار

8

در سال ۲۰۰۵ محققان دانشگاه کورنل در نیویورک اولین رباتی را که قادر است کپی از خودش را ایجاد کند ساختند. این ربات از بلوک‌های کوچکی ساخته شده است که می‌توانند از هم جدا شوند و دوباره به هم به‌وسیله آهنربا متصل شوند.

 

7- ربات نگهبان کروی

7

این ربات برای کشف و گزارش افراد مزاحم در سوئد طراحی شده است. این ربات در اصل از روی مدلی که برای شناسایی در سیارات دیگر درنظر گرفته شده بود ساخته شد. یک آونگ معلق در این ربات وجود دارد که با یک موتور کنترل می‌شود. حرکت پاندول به سمت جلو باعث می‌شود این کره بغلتد. نوسان پاندول به سمت چپ یا راست باعث فرمان دادن و چرخیدن در این جهات می‌شود.

 

6- Aibo سگ رباتیک سونی

6

این ربات چهارپا قادر به راه رفتن، نشستن، دراز کشیدن، زوزه کشیدن و سایر کارهای شبیه یک سگ واقعی است. هنگامی که در سال ۱۹۹۹ اولین ورژن آن ساخته شد در ۲۰ دقیقه فروخته شد و در سال ۲۰۰۲ صدهزار نفر صاحب یک سگ رباتیک مانند آن بودند.

 

5-اتومبیل خود مختار  stanley

5س

این خودرو در مسابقه‌ای در دانشگاه استنفورد طراحی شد. در اکتبر ۲۰۰۲ جایزه دو میلیون دلاری را برای رالی صحرایی خودروهای بدون راننده برد. استنلی از یک بدنه فولکس واگن استفاده می‌کند و همچنین برای رهیابی از هفت کامپیوتر آن بورد پنتیوم اِم و GPS، چهار فاصله یاب لیزری، سه دوربین، یک رادار و یک سنسور اینرسی ژیروسکوب بهره می‌برد.

 

4- Asimo آسیمو

4

با ۱۳۰ سانت قد و ۵۴ کیلو وزن، اولین ربات قدم زن شبیه انسان است. آخرین مدل آن می‌تواند در یک ساعت ۶ کیلومتر راه برود. می‌تواند پیرامون یک مسیر دایره‌ای دور بزند و بدود و حرکات زیگزاگ داشته باشد. مدل اولیه آن در ۲۰۰۵ در توکیو قادر به هدایت مهمانان به اتاق جلسه و دادن سرویس قهوه و هل داد دادن یک چرخدستی با وزن ده کیلوگرم بود.

 

3- مریخ نورد ناسا

3

چهار چرخ ناسا در ۹۰ روز اول در مریخ حدود ۶۰۰ متر را پیش روی کرد. ولی تا کنون بیش از یکسال تمام بر روی مریخ مانده و حدود ۱۲ کیلومتر را پیموده.

 

2- ربات بسیار کوچک کنترل از راه دور

2

در سپتامبر ۲۰۰۵ مرکز تحقیقات کالیفرنیا در دانشگاه برکلی، یک ربات که از موی انسان هم نازک‌تر است را ساخت. که از سلیکون نقره‌ای به ضخامت یکصد میلی متر درست شده است. این ربات با دقت شبیه یک خودرو کنترل از راه دور فرمان می‌گیرد. و روی یک سطح صاف در هر جهتی می‌تواند حرکت کند. سرعت آن ۲۰۰ میکرومتر بر ثانیه است. این ربات می‌تواند ذرات غبار را با هل به حرکت وادارد.

 

1- ربات پرنده مگس خوار  ecobot

1

این ربات در دانشگاه وست انگلند ساخته شد. هدف این ربات ارسال به مناطق خطرناک برای بررسی ذرات آلوده هوا یا جاسوسی نظامی است. این ربات چون از انسان دور می‌شود باید قادر باشد تا انرژی مورد نیازش را خودش تهیه کند. این ربات با خوردن مگس‌ها و هضم آن‌ها در یک سلول خاص الکتریسیته لازم را تولید می‌کند. این ربات به مگسهای کوچک حمله می‌برد و آن‌ها را بوسیله ماده‌ای شبیه مدفوع انسان گول می‌زند و به خود جلب می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *