قوانین مسابقات ربات چینش حروف

اهداف

چالش کنترل ربات ، طراحی شاسی مناسب و قدرت حل مسئله

 

شرایط سنی

این مسابقات ویژه دانش آموزان پایه های دوم دبستان تا پنجم دبستان میباشد دانش آموزانی که در سال جاری نیز به پایه ششم میروند نیز میتوانند در این مسابقات شرکت کنند.

 

شرایط شرکت :

این مسابقات در دو بخش مسابقات و طراحی برگزار میگردد. هر تیم موظف است پس از ثبت نام حداکثر تا 15 روز قبل از شروع مسابقات گزارش فنی تیم خود را از طریق ایتا به شماره 09192972540 ارسال کند. فرم گزارش فنی را در انتهای این بخش دانلود کنید.

افراد متقاضی شرکت در بخش طراحی نیز باید حداکثر تا 15 روز قبل از شروع مسابقات عکس ربات خود را از سه نما ( بالا ، روبرو ، نمای جانبی ) برای کمیته فنی مسابقات و از طریق ایتا به شماره 09192972540 ارسال کند.

 

زمین مسابقه

نمای شماتیک زمین مسابقه را در تصویر زیر ملاحظه میکنید. به دلیل سنجش توانایی تیمها با شرایط پیش بینی نشده شکل و ابعاد زمین به صورت دقیق مشخص نمیگردد و تنها مواردی از شرایط زمین که در طراحی شما تاثیر گذار میباشد در این بخش مطرح میگردد.

طول زمین بین 1.5 الی 3 متر خواهد بود

عرض زمین بین نیم متر تا 1.5 متر خواهد بود

محدوده قراگیری حروف 15 سانتیمتر در 15 سانتیمتر خواهد بود

حروف در یک سوم میانی زمین در مستطیل مرکزی قرار میگیرد

 

 

مشخصات حروف

 

·       ابعاد حروف : حروف مکعبهایی به ضلع 5 تا 7 سانتیمتر خواهد بود

·       وزن مکعبها حداکثر 100 گرم میباشد

·       تعداد مکعبها حداکثر 5 عدد خواهد بود عدد مي باشد.

ویژگی های ربات

·      در اين مسابقه دانش آموزان يك ربات متحرك مي سازند كه قابليت جابجايي حروف مکعب شکل را داشته باشد.

·  منبع تغذيه براي راه اندازي ربات باتری با ولتاژ حداكثر 12 ولت مي باشد.( نوع باتری استفاده شده فقط می تواند باتری قلمی شارژی یا معمولی یا آلکالاین یا لیتیوم یون مدل 18650 باشد ) منبع تغذیه میتواند روی ربات یا روی دسته کنترل و در اختیار کنترل کننده قرار گیرد

·    تیم ها باید با باتری های شارژ شده و آماده در مسابقه شرکت کنند.

·  برای راه اندازی ربات میتوانید از کنترل سیمدار یا وایرلس استفاده کنید

·  جنس بدنه ربات به انتخاب شما آزاد خواهد بود

·      جهت برقراری شرایط یکسان در انتخاب ابزار هر تیم مجاز به استفاده از مدل موتورهای زیر خواهد بود

حداکثر ابعاد ربات 35 در 25 سانتیمتر میباشد

·       هر تیم میتواند دو ربات پشتیبان نیز داشته باشند تا در صورت خرابی ربات اصلی آن را جایگزین نمایند. ربات های جایگزین نیز باید مطابق قوانین این مسابقات ساخته شود.

نحوه برگزاری مسابقه

·      تیم می تواند شامل یک یا دو یا سه نفر به عنوان اعضا باشد.

·      پس از اعلام شروع مسابقه ربات ها بايد نسبت به جمع آوري حروف و قرار دادن آن ها در محدوده مربوط به آن اقدام نمايند.

·      استفاده از ریموت کنترل سیم دار یا ریموت کنترل بی سیم توسط تیم ها الزامی است.

·      در حین رقابت اگر به هر دلیلی برد راه انداز یا باتری نصب شده از ربات جدا شده و یا بیفتد، داور بدون نگه داشتن زمان، به یکی از اعضای گروه اجازه می دهد که آن را روی ربات نصب کند.

  • این مسابقه طی سه راند برگزار می شود. در هر راند هر ربات مي تواند یک بار جهت ركوردگيري مسير مسابقه را طي نمايد و اين تعداد قابل افزايش نمي باشد. فاصله زماني بين دو ركوردگيري حداقل 15 دقيقه مي باشد.

تذكر مهم: ربات هايي كه فاقد گيربكس های تعیین شده باشند و يا اصول ساخت در آن ها رعايت نشده باشد، در گزارش فني تاييد نمي گردند.

·       در بخش طراحی بهترین رباتها از نظر ظاهری و کیفیت ساخت به صورت جداگانه امتیاز دهی میشوند. جوایز این بخش جدای از بخش رقابتی خواهد بود

·       برای شرکت در بخش طراحی هر تیم باید نهایتا تا 15 روز قبل از شروع مسابقات عکس ربات خود را از سه نما ( بالا ، روبرو ، نمای جانبی ) برای کمیته فنی مسابقات ارسال کند

 

نحوه امتياز دهي

هر تیم سه بار جهت ثبت رکورد فرصت دارد و بهترین رکورد هرتیم ملاک رتبه ی تیم قرار خواهد گرفت. حداقل زمان انتظار برای هر راند 15 دقیقه خواهد بود.

·      براي آماده كردن ربات جهت شروع مسابقه و قرار گرفتن پشت خط شروع،نصب باتري و كنترل و …. حداكثر1دقيقه زمان در نظر گرفته شده است و در صورت تاخير به ازاي هر 10 ثانيه 2 امتياز منفي به ربات داده خواهد شد.

·      كل زمان مسابقه 3 دقيقه مي باشد و ربات بايد در اين زمان بتواند حروف را در جای خود قرار دهد. بديهي است ربات بايد قابليتي جهت دور زدن و برگشتن و برداشتن حروف بعدي را داشته باشد.

·      به ازاي قرار دادن هر حرف در محل مشخص شده به صورت كامل ، 25 امتياز به ربات داده مي شود.

·      اگر حروف به صورت کامل در محدوده مورد نظر قرار نگیرد 5 امتیاز کسر میگردد

·      پس از جابجايي تمام حروف ها مدت زمان باقيمانده (برحسب هر ثانيه 1 امتياز) به عنوان امتياز به ربات داده خواهد شد.

·      در صورتی که حروف در هر جای زمین مانند گوشه ها قرار گیرد و ربات توانایی جابجایی آن ها را نداشته باشد، به درخواست اعضای گروه و با کسر 10 امتیاز آن حرف توسط داور به مکان اولیه بازگردانده می شود.

·      چنانچه شرکت کننده گان قبل از اعلام داور حرکت نمایند به عنوان خطا محسوب میشود و 5 امتیاز منفی دریافت میکنند

چارت سازمانی

1-تیم ها باید قبل از شروع مسابقات و در زمان تعیین شده ثبت نام نمایند.

2- بررسی فنی ربات ها در زمان تعیین شده و توسط کمیته برگزاری مسابقات انجام خواهد شد.

3- قوانين مسابقات ممكن است تا 15 روز قبل از مسابقات به روز شوند. مسئوليت هر گونه بي اطلاعي از قوانين جديد بر عهده تيم ها خواهد بود.

4- تصمیم نهایی در مورد هر گونه درخواست تجدید نظر و یا اعتراض به عهده سر داور و کمیته برگزاری مسابقات خواهد بود.

5- هر گونه اعتراضی باید در طول اجرای مسابقه و یا بلافاصله بعد از پایان مسابقه به سر داور گزارش شود. رسیدگی به شکایات در مورد داوری و تخلفات حین اجرای مسابقه تنها در صورت مستند بودن ( همراه با فیلم تخلف ) امکان پذیر خواهد بود ، به شکایاتی که بعد از این زمان اعلام شود و یا غیر مستند باشند ، ترتیب اثر داده نخواهد شد. ( فیلمبرداری از مسابقات توسط اعضای گروه و یا مربی بلامانع خواهد بود )

6- در هر صورت تصمیم نهایی به عهده سر داور و کمیته برگزاری و بر اساس قوانین کمیته برگزاری مسابقات خواهد بود.

 

شماره ایتا کمیته فنی مسابقات جهت ارسال عکس برای شرکت در بخش طراحی و همچنین ارسال گزارش فنی :

به همراه عکس برای بخش مسابقات طراحی نام و نام خانوادگی اعضای گروه و نام موسسه و یا مدرسه خود را ارسال کنید.                 0919297254

نمونه فیلم از مسابقات ربات چینش حروف